реклама

ДАЛИ некогаш сте доживеале разочарување кога сте пристигнале во некоја туристичка атракција затоа што реалноста не ги исполнила вашите очекувања.

За полесно да го избегнете тоа, аналитичарите на податоци во Сташер рангираа 99 од светските туристички атракции за да откријат што вреди да се посети и што да се прескокне.

реклама

Тие ги собраа најновите податоци на ниво на град и земја достапни за клучните категории, вклучувајќи ги прегледите на Google, квалитетот на локалното сместување, растојанието од најблискиот меѓународен аеродром, безбедноста на туристите и популарноста на TikTok.

Подолу ви ги пренесуваме најдобрите светски туристички атракции и препораки за сместување.

реклама

Најдобрите туристички атракции во светот

  1. Плаза де Еспања во Севиља, Шпанија

Плаза де Еспања, претходен добитник на наградата Сташер за најдобра туристичка атракција, е архитектонско чудо формирано во полукруг со поплочени ниши. Во него се сместени канцелариите на централната власт и секоја година прима милиони посетители.

реклама

Hotel Itaca Boutique Sevilla by Soho е претворена вила, на 750 метри од катедралата во Севиља. Цената на ноќевање во двокреветна соба со брачен кревет или со два посебни кревети е 211 € (1589,78 куни). Хотелот можете да го видите овде.

  1. Сината лагуна, Исланд

Сината лагуна е омилена меѓу TikTokers. Исланд се смета и за една од најбезбедните земји за туристите.

Колиби со поглед на пристаништето Гриндавик може да се пофали со поглед на планината и се наоѓа во Гриндавик, 8,2 км од Сината лагуна.

Со внатрешен двор и поглед на море, оваа кабина има простор за седење, телевизор со рамен екран со сателитски канали, комплетно опремена кујна со фрижидер и тостер и приватна бања со туш.

  1. Дизниленд Париз, Франција

Според корисниците на TikTok, ова е најсреќното место на земјата.

Дизниленд Париз е најпопуларната атракција на платформата TikTok. Исто така, има многу добар резултат за преглед на Google од 4,5.

  1. Зграда на унгарскиот парламент, Будимпешта, Унгарија

Зградата на унгарскиот парламент доби импресивни 7,3 од 10 во анализата на Сташер, што ја прави не само врвна туристичка атракција во Европа, туку и во светот.

Кои се најлошите туристички атракции во Европа?

Европа не се издвојува меѓу најлошите туристички атракции во светот.

Големиот пазар во Истанбул, Турција е рангиран на второто место меѓу најлошите атракции поради загриженоста за безбедноста и пристапноста. Сепак, сè уште заработува во просек 4,4 ѕвезди во прегледите на Google.

САД и Азија имаат многу други најлоши атракции на листата. Холивудската Булевар на славните во Лос Анџелес беше означена како валкана и небезбедна од туристите во прегледите, што го заслужи на последното место. Градините Буш во заливот Тампа, Флорида, исто така, се рангирани на дното 10.

Лоциран на 219 километри од аеродромот, Таџ Махал во Индија е рангиран на третото најлошо место. Пристаништето Викторија и Оушн парк во Хонг Конг се рангирани на шестото и седмото место.

реклама