Висок претставник на Светската програма за храна на Обединетите нации денеска предупреди дека половина од населението во Појасот Газа гладува поради вооружените борби меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас.

Заменик-директорот на Светската програма за храна на ОН, Карл Скау, изјави дека само дел од потребните залихи може да влезе во Појасот Газа и изјави дека „девет од 10 луѓе не можат да јадат секој ден“, пренесува Би-би-си.

„Условите во Појасот Газа ја направија испораката на помош речиси невозможна“, посочи Скау, додавајќи дека е отворен само граничниот премин Рафах кон Египет, преку кој до палестинската енклава стигнуваат ограничени количини помош.

Скау рече дека за време на овонеделната посета на Газа, тој и неговиот тим виделе „страв, хаос и очај“ и дека биле сведоци на „метеж во магацините и местата за дистрибуција, со илјадници очајни гладни луѓе“, пренесува Независне.

Скау изјави дека виделе „целосно празни продавници“ и „пренаселени засолништа“./makfaks

Прикажи повеќе