реклама

МЕЃУ метежот и вревата на нашето секојдневие, кога луѓето размислуваат за своите одмори, тие најчесто претпочитаат локации со карактеристики како свеж, незагаден воздух, чврчорење на птици и природна убавина. Ако мирот и тишината е она што го барате, платформата за резервации за патувања Travelbag ја претстави листата на најмирните градови во светот.

Првото место на листата му припадна на градот Џуно, Алјаска. Со оценка за квалитетот на воздухот од 100 проценти, шармантниот град им нуди на посетителите можност повторно да се поврзат со природата. Без разлика дали ќе изберете кану околу езерото Менденхол или ќе одите на една од 60-те пешачки патеки, ќе уживате во природната убавина.

реклама

По него следат Велингтон и Окленд

Вториот најмирен град во светот е откриено дека е Велингтон, прекрасниот главен град на Нов Зеланд. Познат по своите бујни зелени ридови, неверојатниот квалитет на воздухот и импресивниот недостаток на бучава и светлосно загадување, Велингтон ги има сите погодности на одлична градска пауза на која не и недостасува природа.

реклама

Третото место на листата му припадна на друг град во Нов Зеланд – Окленд. Лоциран на Северниот остров, Окленд има 700 патеки за пешачење, изгаснат вулкан и неверојатни плажи.

Во првите 10 најмирни градови се и Перт (Австралија), Мелбурн (Австралија), Сиднеј (Австралија), Атланта (Грузија), Пукет (Тајланд), Далас (Тексас) и Ванкувер (Канада).

реклама