Зголемено ноќно потење, покачена телесна температура и губење на тежината кои не се придружени со режим на исхрана, а што е 10 отсто од губењето на телесната тежина за шест месеци, се симптоми кои можат да бидат придружни кај сите малигни заболувања, наведува д-р Данијела Лековиќ, раководителот на Дневната болница на Клиниката за хематологија, Србија, пишува „Еуроњус“.

Покрај овие симптоми, д-р Лековиќ за „Танјуг“ изјави дека има и помалку специфични симптоми кои може да се видат како дел од хематолошки малигни заболувања, како што се промени во циркулацијата кога има трпнење во прстите, главоболка, несвестица, како и аквагено чешање кое се засилува после капење.

Чешање кое нема промени на кожата каде што дерматолог не ја нашол причината, доколку постои, треба да се види од надлежен лекар и да се види дали има зголемени лимфни жлезди и каква е крвната слика.

Како што објаснува таа, густата крвна болест или полицитемија вера е болест на коскената срцевина, каде што коскената срцевина поради мутација стекната во текот на животот профилира поголем број црвени крвни зрнца, а може да биде придружена со зголемени бели крвни зрнца и леукоцити, како и зголемени крвни тромбоцити, односно тромбоцити.

Лековиќ вели дека светската препорака на хематолозите е да се прави мала лабораториска анализа на крвта двапати годишно, а комплетна биохемиска анализа еднаш годишно, бидејќи резултатите можат да ја одразуваат состојбата на организмот, особено ако крвните елементи се во вишок и седиментацијата и ЦРП се нормални.

„Доколку се повторат и после еден месец, дефинитивно бараат преглед кај хематолог. Граничните вредности се ако бројот на леукоцити е двојно зголемен во однос на нормалните вредности, хемоглобинот кај жените да е повисок од 160, кај мажите 165 грама на литар и дека бројот на тромбоцити е поголем од 600 во најмалку две мерења“, изјави таа.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.