Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Црна Гора, соопштија од Одделението за сеизмологија на Институтот за хидрометеорологија и сеизмологија.

Според информациите, во 6 часот и 11 минути е регистриран земјотрес со епицентар на 4 километри југозападно од градот Чараѓе во општина Никшиќ, на длабочина од 14 километри.

Во четвртокот наутро овој регион во Црна Гора беше погоден од земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала, по што следеа серија помали земјотреси.

Прикажи повеќе