Во последните 24 часа, регистрирани се 421 случај на коронавирусот од направени 2.900 тестирања, пријавени се вкупно 13 починати, осум во последното деноноќие и плус пет лица од „Мој термин“, починати од 6 до 28 септември. Евидентирани се и 395 оздарвени пациенти, информираат од Министерството за здравство, повикувајќи се на податоци од Институтот за јавно здравје.

Од новите 421 случај на Ковид-19, од Скопје се 211, Куманово – 32, Штип – 26, Велес – 25, Кавадарци – 19, Кочани – 15, Прилеп – 13, Охрид – 12, Македонска Каменица – 9, Гевгелија – 7, Струмица, Кичево и Крива Паланка – по 6, Свети Николе – 5, Гостивар – 4, Битола, Радовиш, Берово, Виница и Демир Хисар – по 3, Кратово и Богданци – по 2, Тетово, Неготино, Ресен, Пробиштип, Валандово и Крушево – по 1.

Од регистрираните 395 оздравени пациенти, од Скопје се 220,Куманово – 31, Струмица – 20, Охрид и Тетово – по 14, Кочани – 12, Битола – 10, Штип, Велес и Кавадарци – по 9, Кратово – 7, Кичево – 6, Гевгелија и Крива Паланка – по 5, Гостивар и Пробиштип – по 4, Прилеп и Богданци – по 3, Неготино и Пехчево – по 2, Берово, Демир Хисар, Ресен, Валандово, Струга и Македонски Брод – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа починале осум лица: три од Скопје (86г, 74г, 69г) и по едно починато лице од Кратово (88г), Велес (75г), Виница (66г), Куманово (64г) и Охрид (61г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.
Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, пријавени се уште пет починати лица, со датум на смрт од 06.09.2021 до 28.09.2021 година. Регистрирани се три починати лица од Скопје и по едно починато лице од Гевгелија и Битола, на возраст од 67 до 94 години. Од пријавените лица, две се починати во болнички услови, а три во домашни услови.

Направени се 2.900 тестови преку: ИЈЗ-278, ЦЈЗ Скопје-73, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-42, ЦЈЗ Тетово–38, ЦЈЗ Куманово-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-26, УК Пулмологија со алергологија –0,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–156,Жан Митрев (Филип Втори)-65, Авицена-135, Биотек-98, Систина-61, лабораторија Лаор-98, Синлаб-13, Ремедика-23, Плодност–16, Генеа-6, Никоб лаб-220, ВФВ Медикал-28, Ели Медика-24, Ројал Медика –4, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.362.
SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува 195.963

Досега во земјата се направени вкупно 1.333.204 тестирањана Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473, на починати е 6.888, а бројот на активни случаи изнесува 6.602.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно)

Активни случаи (вкупно)

Скопје

85553

3308

Куманово

11779

543

Тетово

10891

170

Прилеп

9183

193

Гостивар

7985

65

Битола

7214

190

Велес

6465

304

Кавадарци

6061

162

Охрид

6053

206

Штип

5899

212

Струмица

5822

185

Кичево

4029

131

Струга

3810

60

Кочани

3375

129

Гевгелија

2468

63

Неготино

2332

22

Свети Николе

1947

95

Радовиш

1556

60

Ресен

1547

44

Крива Паланка

1514

121

Дебар

1451

22

Берово

1217

14

Делчево

1127

41

Виница

1062

45

Пробиштип

944

34

Валандово

833

18

Кратово

612

50

Богданци

564

17

Крушево

536

13

Македонски Брод

476

11

Демир Хисар

461

32

Демир Капија

410

1

Македонска Каменица

332

40

Пехчево

315

0

Дојран

140

1

Вкупно

195963

6602

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.