Извршниот комитет на ЕХФ, на последниот состанок донесе низа одлуки поврзани со следната ракометна сезона. Усвоено е правилот кое долго се најавуваше. Од следната сезона, тренерите во текот на натпреварот ќе имаат право на еден челенџ.

Advertisements

ЕХФ нагласи дека ова правило ќе започне да се применува од завршниот турнир во Лигата на шампионите. Одлучено е и „под посебни околности“ да може да се играат натпревари од Лигата на шампионите, во машка конкуренција и за викенди, а не само во среда и четврток како досега, а причина за тоа е поголемата посетеност и поголема гледаност на ТВ.

Се разговараше и за учество на руски и белоруски тимови на меѓународни натпреварувања и засега е извесно дека нема да бидат во конкуренција за сезоната 2023/24. Следната сезона во Лигата на шампионите на ЕХФ во машка и женска конкуренција по едно место да биде доделено преку специјална покана. додека досега сите места беа доделувани според ранг-листата на ЕХФ.

Се зборуваше и за зголемување на минималниот капацитет на салите за европските натпреварувања, но беше одлучено тоа да се одложи за уште најмалку две сезони и дека тоа ќе биде можно само во сезоната 2025/26.

Прикажи повеќе