Компанијата „Опен АИ“ неодамна сподели лекции од мал преглед на „Војс енџин“ (Voice Engine), модел за креирање сопствени гласови.

Со примерок од 15 секунди од човечки глас, тој може да внесува обичен текст и да генерира говор со природен звук во тонот и гласот на оригиналниот звук.

Иако има голем потенцијал за едукација и превод, оваа моќна нова карактеристика има потенцијал да ги доведе во заблуда слушателите доколку се користи несоодветно.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.