Русија започна нова серија напади со беспилотни летала врз украинските градови, вклучувајќи го и главниот град Киев, но повеќето од нив беа соборени од украинската противвоздушна одбрана, соопшти украинската војска на 3 мај.

Командата на украинските воздухопловни сили соопшти дека уништила 21 од 26-те беспилотни летала од иранско производство, лансирани во нападот. Беспилотните летала се лансирани од областа Брјанск во Русија и од источниот брег на Азовското Море, се наведува во соопштението.

Во Киев и во голем број други региони беше прогласена тревога за воздушен напад од четири часа.

Воената администрација на главниот град објави дека сите беспилотни летала насочени кон Киев се соборени, без да го прецизира нивниот број. Ова беше трет бран руски воздушни напади врз Киев во последните шест дена.

Прикажи повеќе