реклама

Значи, штотуку завршивте со уживањето во освежителна шолја топол чај, но што да правите со искористената кесичка чај?

Вашиот прв инстинкт можеби е да го фрлите, но пред да го направите тоа, размислете за сите можни придобивки што ги пропуштате.

реклама

Искористените кесички чај може да се користат за многу повеќе од само повторно подготвување чај. Освен што е генијален трик, тој е и еколошки начин за намалување на отпадот.

Повторната употреба на искористените кесички чај носи бројни придобивки кои ќе бидат од корист за вашата кујна, вашата градина, па дури и за вашето здравје.

реклама

Откријте како можете да ги користите искористените кесички чај и да заштедите пари, да го намалите отпадот и да откриете нови можности во секојдневниот живот.

Неутрализирајте ги мирисите: Отворете искористена кесичка чај и оставете ги листовите од чајот да се исушат. Распрснете ги исушените лисја на места како корпи за отпадоци или фрижидер за да ги елиминирате непријатните мириси, особено ако користите чај од нане или цимет, се вели во All Recipes.

реклама

Одмастете ги садовите: мрсните садови ставете ги во мијалникот со неколку искористени кесички чај и оставете ги да киснат неколку часа или преку ноќ. Танините од чајот ќе ги отстранат остатоците од храна и маснотии, заштедувајќи ви време и напор при чистење на садовите.

Омекувајте го месото: Маринирајте го месото во црн чај за да го омекнете. Месото пред печењето прелијте го со црн чај, а резултатот ќе биде помеко и посочно месо.

Чисти стаклени површини: Чајот е одличен за чистење на огледала, прозорци и други стаклени површини. Можете да користите шолја слаб чај или самата кесичка чај за да ги отстраните отпечатоците од прстите, прашината и нечистотијата од чашата. Испрскајте со чај или втријте кесичка чај на чашата, а потоа полирајте со крпа.

Ги смирува проблемите со кожата: искористените кесички чај, особено зелениот или црниот чај, содржат антиоксиданси кои помагаат во лекувањето на мозолчиња, изгореници од сонце, каснувања од инсекти или плускавци.

Едноставно натопете кесичка чај и ставете ја на погодената област додека не се исуши. Доколку е потребно, повторете ја постапката.

Смирете ги отечените очи: Оладете ги употребените, влажни кесички чај во фрижидер околу 20 минути, а потоа ставете ги на очите 15 до 20 минути. Кофеинот во чајот може да го намали отокот и темните кругови, додека танините ја подобруваат циркулацијата.

Нега на коса: Чајот може да го отстрани наталожувањето на производот и да ја подобри бојата, сјајот и растот на косата. Сварете неколку кесички чај пред туширање, оставете ги да се изладат, а потоа нанесете ја смесата од чајот на вашата коса по шампонирање и кондиционирање. Оставете да делува 30 минути и исплакнете со ладна вода.

Опуштете се во бањата: додадете неколку кесички чај од лаванда, нане или камилица во бањата пред капење. Ова ќе ја збогати бањата со антиоксиданси, ќе го намали воспалението и ќе ја остави кожата мека и миризлива.

Помогнете им на растенијата: некои кесички со чај се компостираат, а листовите од чајот се добри за почвата.

Користете ги за компост или закопајте ги искористените кесички со чај под растенија кои сакаат киселина, како што се зимзелени, хидрогени или оригано. Чајот ќе го промени нивото на pH на почвата и ќе го стимулира растот на растенијата.

Искористените кесички чај се мало чудо кое може да го збогати вашето секојдневие на многу начини. Наместо да ги фрлате, искористете ги за еколошки и практични цели кои ќе ви користат во кујната, бањата, градината и многу други области, пренесува N1 Загреб.

реклама