реклама

НОВИОТ филм на американскиот режисер Мартин Скорсезе за убиствата на индиски резерват во американската сојузна држава Оклахома во 1920-тите, доби овации на Канскиот филмски фестивал, најголем аплауз на фестивалот досега.

Громогласниот аплауз на публиката траеше девет минути, а продолжи и по палењето на светлата, објави американскиот магазин Variety.

реклама

Филмот Killers of the Flower Moon трае три часа и 26 минути, а главните улоги ги толкуваат Леонардо ди Каприо и Лили Гладстон.

„Ова беше толку трогателно искуство, мислам дека никогаш не сум доживеал нешто слично“, рече Скорсезе по проекцијата.

реклама

Новиот филм истражува серија убиства на богати Индијанци од племето Осаж, кои се случиле во истоимената област. Тој се занимава и со почетоците на Федералното биро за истраги (ФБИ) во Соединетите Американски Држави.

Лили Гледстон доби овации

реклама

Ваквите реакции на фестивалот ветуваат добро за платформата за стриминг Apple TV+, која, наводно, му дала на Скорсезе буџет од 200 милиони долари за да ја адаптира популарната книга со истото име од 2017 година. Гладстон, која глуми богата жена од племето Осаж, веќе почнала да се радува критики, а на фестивалот мораше да ги задржи солзите додека публиката аплаудираше.

Некои корисници на социјалните мрежи веќе предвидуваат дека таа ќе биде наградена за нејзината улога. Аплаузот можеби ќе траеше уште подолго доколку на Скорсезе не му беше даден микрофон за да го одржи својот говор, во кој режисерот на „Гуд момци“ им се заблагодари на племето Осаж и на „Епл“.

„Apple ни беше одличен“, рече тој, потсетувајќи се на снимањето во Оклахома. „Ова беше феноменално искуство“, додаде тој.

Ди Каприо, Роберт Де Ниро, Гледстон и Џеси Племонс, кои глумат во филмот, прошетаа на црвениот тепих во Кан пред проекцијата.

Killers of the Flower Moon ќе започне да се прикажува во кината на 20 октомври, а подоцна ќе се појави на стриминг платформата на Apple.

реклама