реклама

Додека некои познати личности инспирираат со својот начин на воспитување и воспитување деца и со задоволство ги споделуваат своите искуства со другите мајки на социјалните мрежи, некои имаат правила кои се невообичаени за многумина и со кои некои родители никогаш не би се согласиле. Ви откриваме какви необични навики во воспитувањето имаат некои од најпопуларните родители во светот:

Бијонсе и Џеј Зи

реклама

Познатиот пар и нивните деца често се опкружени со папараци и обожаватели. За да ја заштити приватноста и безбедноста на нивната ќерка Блу Ајви, таа не смее да оди на училиште без цела екипа на луѓе да ја чува, што значи најмалку два автомобили и тројца телохранители. Како што се наведува во странските медиуми, често пред училиштето има голема гужва и гужва додека девојчето не влезе во училиштето, па поради тоа и другите деца понекогаш доцнат на настава.

Аланис Морисот

реклама

Познатата пејачка често изненадува со необични правила во семејниот живот, а тоа со задоволство го споделува со јавноста. Така таа неодамна изненади со изјавата дека децата треба да дојат додека сакаат. „Знам дека некои деца цицаат додека не наполнат две години, но некои природно престануваат до неколку години подоцна. Мислам, се зависи од детето“.

Дензел Вашингтон

реклама

Децата на познатиот актер сега се полнолетни, но кога биле мали биле најучтивите деца во својата околина. Актерот откри дека неговата сопруга и тој често ги учеле децата да додаваат „господине“ или „госпоѓо“ по изговорениот збор.

Вил Смит

На актерот Вил Смит му беше исклучително важно неговите деца никогаш да не се чувствуваат лошо или да бидат повредени на кој било начин. Затоа неговата сопруга Џејда Пинкет-Смит и тој никогаш во животот не ги казниле ќерката Вилоу и синот Џејден. Што и да прават нивните деца, нема да бидат казнети, а парот тоа го нарекува „круг на безбедност“.

Џулија Робертс

Необичните правила кои актерката ги има во воспитувањето деца често се појавуваат во медиумите, а познато е дека нејзините малечки смеат да јадат слатки на роденден или кога има некоја исклучително важна пригода – само неколку пати годишно. Исто така, нејзините деца не смеат да користат социјални мрежи.

Маџим Биалик

Актерката честопати во медиумите истакнуваше дека нејзиното семејство го следи правилото на веганска исхрана. Иако нејзините деца се противеле, актерката истакнува дека тоа е нејзино правило и дека не се двоуми околу тоа. Како што изјавила, нејзините деца се помалку болни бидејќи не јадат храна од животинско потекло.

Кристина Агилера

Пејачката смета дека е исклучително важно да се цени женското тело, па нејзиниот син Макс е опкружен со уметнички дела кои ја прикажуваат голата женска фигура. „Собираме уметност, па има многу голи низ куќата. Макс ќе порасне мислејќи дека тоа е нормално… Чудно е само ако се срамите“. – верува пејачката.

Мадона

Познатата пејачка не поднесува неред, а иако има помош дома, смета дека децата треба да научат да бидат средени и да одржуваат ред во домот. Така еднаш и рекла на својата ќерка, која не ставала валкани алишта во корпата или машината за перење, дека ги ставила сите работи во една вреќа и ја сокрила во куќата. Девојчето морало да ја носи истата облека на училиште со денови додека не ја научи лекцијата, објаснила Мадона.

Гвинет Палтроу

Децата на Гвинет Палтроу, покрај тоа што мораат да јадат храна без глутен иако глутенот не им пречи, не смеат да гледаат телевизија – но само ако се зборува англиски, кој е нивниот мајчин јазик. Сè додека гледаат телевизија на шпански или француски, не и пречи.

Дру Баримор

Иако потекнува од познато холивудско актерско семејство, на своите деца им постави јасно правило – не смеат да станат актери. Како дете завршила со рехабилитација од алкохол и дрога и смета дека е среќна што денес е жива. Поради ова, таа стравува дека и нејзините деца би можеле да доживеат слична судбина доколку влезат во Холивуд на порана возраст.

Џенифер Гарнер

Актерката строго ги воспитува двете ќерки со Бен Афлек, а тие ретко го добиваат тоа што го сакаат. Како што се наведува во странските медиуми, актерката само еднаш годишно избира ден кога ќе им каже „да“ на децата за се што ќе и побараат.

реклама