Најмалку две лица загинале, а неколку други се повредени во пукање за време на матурска забава во театарот „Алтриа“ во Ричмонд, главниот град на американската сојузна држава Вирџинија, пренесоа американските медиуми.

Полицијата потврди дека во престрелката загинале мажи на возраст од 18 и 36 години.

„Престрелката избувнала по 17 часот по локално време во кампусот на Универзитетот „Вирџинија Комонвелт“, каде се одржуваат локалните матурски церемонии, изјави привремениот шеф на полицијата во Ричмонд, Рик Едвардс и други официјални лица.

Според извештаите, еден маж е во критична состојба, додека други четворица се полесно повредени. Дополнително, во болница биле пренесени уште неколку лица, меѓу кои и деветгодишно девојче кое било удрено од автомобил за време на пукањето. Таа веќе е пуштена од болница.

Полицијата соопшти дека по пукањето приведени се две лица, но Мсеедниот осомничен бил пуштен на слобода бидејќи полицијата смета дека тој не бил вмешан во нападот.

Прикажи повеќе