Понеделниците се чини дека се лоши за вашето срце, покажа новото истражување на Британската фондација за срце. Најопасниот тип на срцев удар, познат како СТЕМИ, е поверојатно да се случи во понеделник отколку кој било друг ден во неделата. Истражувачите биле изненадени кога откриле невообичаено зголемување на срцевите удари STEMI и во недела, пренесува New York Post.

„Сега треба да откриеме што е тоа за одредени денови во неделата што ги прави поверојатни“, рече професорот Сер Нилеш Самани, медицински директор на Британската фондација за срце, во соопштението за печатот.

„Ова може да им помогне на лекарите подобро да ја разберат оваа смртоносна состојба бидејќи би можеле да спасиме повеќе животи во иднина“.

Постојат некои докази дека зголемувањето на срцевите удари STEMI е поврзано со хормоните на стрес.

„Ова најверојатно се должи на стресот од враќањето на работа“, рече кардиологот д-р Џек Лафан од фондот за здравствена и социјална грижа во Белфаст, „Зголемениот стрес води до зголемено ниво на хормонот на стрес кортизол, кој е поврзан со поголем ризик од срцеви заболувања.“

СТЕМИ, или миокарден инфаркт со покачување на ST, се јавува кога една од артериите што го снабдуваат срцевиот мускул со крв е блокирана, според Клиниката во Кливленд. Поради оваа блокада, срцевиот мускул почнува да умира, а ослабеното срце не може да пумпа крв во остатокот од телото. СТЕМИ обично се третира со итна ангиопластика, процедура за повторно отворање на блокираните артерии. Околу 38% од луѓето кои одат во итна помош со блокирани срцеви артерии се дијагностицирани со СТЕМИ.

Оваа нова студија, претставена на конференцијата на Британското кардиоваскуларно друштво во Манчестер, се надоврзува на истражувањето за времето и причините за срцевите удари. Студијата од 2005 година покажа дека срцевите удари од „Син понеделник“ се почести кај мажите и се поврзани со консумирање алкохол.

„Знаеме дека срцевите напади се случуваат почесто во зима и во раните утрински часови“, рече Лафан, „Истиот ефект се забележува и кај стапката на мозочен удар. Претходните студии покажаа и поголема стапка на срцеви удари во деновите по летното сметање на времето. Точниот механизам на овие варијации не е познат, но претпоставуваме дека тоа е поврзано со тоа како деноноќниот ритам влијае на циркулирачките хормони кои можат да влијаат за срцев удар и мозочен удар.“

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.