реклама

Ако имате чувствителен стомак, бидете внимателни. Овошјето прелиено со јогурт може да предизвика варење, предупредуваат фармацевтите.

„Постојат неколку работи што треба да се земат предвид кога се комбинира јогуртот со овошје. Иако се смета за здрав појадок, оние со чувствителен стомак или дигестивни проблеми може да доживеат гасови или надуеност“, изјави за Express Абас Канани од Chemist Click.

реклама

Цревните проблеми по консумирање јогурт можат да бидат и последица на нетолеранција на лактоза. Тоа е шеќер кој се наоѓа во млечните производи, како што е јогуртот, а некои луѓе не можат да го толерираат.

Знаците на нетолеранција на лактоза вклучуваат непријатност во стомакот, гасови, дијареа, запек или гадење по консумирање храна или пијалоци кои содржат лактоза.

реклама

Доколку немате проблем со комбинацијата на овошје и јогурт, обидете се да изберете грчки јогурт. Диететичарката Натали Олсен потврди дека може да го подобри здравјето на коските, крвниот притисок и да го намали ризикот од дијабетес. Најдоброто овошје за додавање на грчкиот јогурт се боровинки, јагоди или банани.

Експертите препорачуваат секој да јаде најмалку пет порции овошје и зеленчук дневно.

реклама