Музејот на Рипли демантира дека ријалити ѕвездата Ким Кардашијан го оштетила легендарниот фустан во кој Мерилин Монро ја пееше песната „Среќен роденден, господине претседателе“.

Кардашијан овој фустан го носеше на Мет Гала минатиот месец.

Откако на социјалните мрежи се појавија фотографии од нешто што личеше на светкав фустан на кои се гледа оштетување на култниот фустан – компанијата конечно влезе во жестока дебата и „самоуверено утврди“ дека изгледот на Ким Кардашијан во познатиот фустан „не направи штета“.

„Нашата мисија е да ги забавуваме и едуцираме нашите посетители и обожаватели, а охрабрувачките дискусии како оваа за фустанот на Мерлин Монро го прават токму тоа. Без разлика на која страна од дебатата сте, историската важност на фустанот не е поништена, туку нагласена. Сосема нова група млади луѓе дознале за наследството на Мерилин Монро“, се вели во соопштението на компанијата.

Од таму додаваат дека мосењето на фустанот од страна на Ким Кардашијан било многу спорно, но останува фактот дека таа на ниту еден начин не го оштетила за краткото време што го носеше на Мет Гала.

Сепак, сликите на Ким Кардашијан како се обидува да се облече во фустан пред Мет Гејл убеди многумина во спротивното, како и фотографиите објавени на интернет оваа недела.

Скот Фортнер, колекционер кој води веб-страница посветена исклучиво на Монро, објави фотографии од крем фустанот украсен со кристали пред и откако Ким Кардашијан го носеше.

Фотографиите по носењето ги направил пријателот на Фортнер, кој во неделата го видел фустанот изложен во музејот Рипли во Лос Анџелес, кој е сопственик на фустанот и кој и дозволи на Кардашијан да го носи.

Се чини дека фотографиите покажуваат мало оштетување на ткаенината во близина на куките што го држат фустанот, но и кристали кои висат на конецот додека некои недостасуваат.

Наводното оштетување на фустанот, кој музејот Рипли го купи на аукција за рекордни 4,8 милиони американски долари, во последните неколку дена предизвика големи критики на социјалните мрежи.

Во објава на својот Инстаграм профил, Фортнер нагласи дека „го обвинува музејот што дозволил да се носи фустанот“.