Ако сакате минерална вода, не мора да се грижите дали има штетни ефекти врз вашето здравје.

Хормонот на глад грелин и хормонот на ситост лептин делуваат на рецепторите во грлото и стомакот, создавајќи чувство на помал или поголем апетит. Минералната вода го зголемува лептинот и го зголемува чувството на ситост.

Затоа чаша или две минерална вода со оброк го намалува апетитот и е корисна за сите видови диети.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.