Неколку групи на мигранти кои се обиделе да ја преминат границата меѓу Белорусија и Полска биле успешно вратени назад, соопштија полските гранични власти. Обидите се случиле доцна на 19 ноември во услови на пад на бројот на мигранти кои се обидуваат насилно да влезат во Полска од Белорусија.

Advertisements

„Странците беа агресивни. Фрлаа камења и огномет и употребија солзавец“, се вели во соопштението на полицијата, во кое се додава дека најголемата група ја сочинувале 200 странци.

Полската полиција соопшти дека при еден обид за премин во близина на селото Старжина, белоруски војници фрлале камења кон полските граничари, полицајци и војници, што резултирало со оштетување на полициските автомобили.

Прикажи повеќе