Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје со „два од два“ го заврши вториот балон во АБА-2 лигата откако славеше над хрватски Осијек 73-83.

По победата над домашниот ривал Пелистер (80-64), аеродромци повторно се радуваа и избегаа од долниот дел на табелата во регионалното натпреварување.

Најдобар кај МЗТ Скопје беше Дастин Ваер со 22 поени, пред Немања Милошевиќ со 21 поен, додека Хуан Дејвис постигна 18 поени, а кај хрватскиот тим Тополовиќ заврши со 18, пред Куанју со 17 поени.