Метеоролозите се согласија и испратија предупредување дека во Европа доаѓа „арктичка експлозија“ – студен бран кој носи обилни дождови, бури, минусни температури и град.

Синоптичарите предвидуваат дека во петок и сабота температурите ќе се спуштат до минус шест степени во текот на ноќта во руралните делови на Шкотска. Врнежи од снег се најавени во некои делови на Велика Британија, објави The Telegraph.

„Доаѓа „Арктичка експлозија“. Во северните региони можни се силен дожд и невреме, додека остатокот од земјата и Велс треба да останат суви“, изјави Ејдан Мекгиверн од Бирото за метеорологија.

„До крајот на неделата ќе пристигнат студени ветрови од север. Ќе биде постудено оваа недела и ќе има врнежи од снег главно во ридовите на северот на Шкотска. Но, на други места, во областите со висок притисок, петок и почетокот на викендот ќе биде главно суво“, додаде тој.

Крис Ингланд, продуцент за временска прогноза за Скај Њуз, вели дека арктичкиот воздух ќе се шири низ поголемиот дел од Велика Британија во текот на следните неколку дена.

„На север и на исток ќе донесе многу засилен ветер, на места врнежи од град и снег. Високиот притисок од западен правец ќе се смири подоцна во петок, а во текот на ноќта ќе се развие силен мраз. Температурите генерално ќе бидат степен или два над или под нулата, но некои северни региони би можеле да забележат степен понизок“, предвидува тој.

Во исто време, Агенцијата за животна средина издаде бројни предупредувања за поплави. Локално, предизвикано од подземните води во делови од јужна Англија, е можно до петок. Локалните крајбрежни поплави околу Норфолк, Сафолк и Есекс во петок се можни, но не се очекуваат.