Руската инвазија врз Украина е „брутален напад кој ги игнорира човековите права и нема никакво оправдување за тоа“, изјави поранешната германска канцеларка Ангела Меркел во нејзиното прво интервју откако не е на власт.

Advertisements

Таа рече дека нападот е голема грешка, но додаде дека никогаш немало шанса да се создаде безбедносна архитектура која ќе ја убеди Русија да бара алтернативен пат.

„Секако дека се прашував што направивме погрешно“, рече таа, говорејќи за „големата трагедија“.

„Дали можевме да направиме повеќе за да го спречиме тоа, она што јас го нарекувам голема трагедија. И затоа сè уште си ги поставувам тие прашања“, додаде Меркел.

Прикажи повеќе