Францускиот претседател, центристот Емануел Макрон и лидерката на екстремната десница Марин Ле Пен, кои влегоа во вториот круг од претседателските избори, влегуваат во финалето на изборната кампања закажана за 24 април. Една недела пред вториот круг останува неизвесноста, иако според последната анкета Макрон е победник со 53 спрема 55 насто од гласовите. Во претходниот втор круг од претседателските избори во 2017 година, на кој се одржа истиот дуел Макрон-Ле Пен, тој беше избран со повеќе гласови – 66 отсто. Предизвикот во вториот круг е да се убедат неодлучните Французи да излезат на гласање, бидејќи 26 отсто од гласачите не излегоа на гласање во првиот круг на 10 април.

Прикажи повеќе