Здравствениот експерт им објаснува на мажите како правилно да уринираат и тврди дека повеќето го прават тоа погрешно. Според урологот д-р Џералд Колинс, некои мажи нередовно мокреат, бидејќи еден начин на мокрење е подобар за хигиената и здравјето.

Повеќето ги прават работите на свој начин и сигурно не размислуваат премногу за секојдневните задачи, како што е користењето на тоалетот. Според Колинс, мажите треба да уринираат седечки бидејќи тоа е подобро за хигиената и здравјето на мочниот меур.

Експерт од болницата Александра во Чешир го изјави ова тврдење по извештаите за мокрење на мажи. Во истражувањето на повеќе од 7.000 мажи од 13 земји, статистиката објавена во петокот покажува дека мажите претпочитаат да стојат.

Околу 25% од Австралијците седнуваат секогаш кога уринираат, додека 27% никогаш не го прават тоа. Нацијата која имаше најголем број мажи кои секогаш седат беше Германија со 40%. Во меѓувреме, момците во Сингапур имаа најмалку со само 5% одбраа да седат.

Сега д-р Колинс тврди дека повеќе мажите треба да седат додека уринираат, бидејќи верува дека ова е најефикасниот начин за мокрење. Тој објаснува дека седењето обезбедува целосно опуштање на мускулите на карлицата и ‘рбетот, што го олеснува мокрењето.

Особено е корисно за постарите мажи да седнат да уринираат, вели д-р Колинс.

Претходните истражувања ги поддржуваат овие тврдења на д-р Колинс, со извештај од 2014 година во кој се наведува дека седењето додека уринира е корисно. Сепак, ова истражување покажа дека постарите мажи генерално повеќе се противат на седењето отколку помладите. Некои сметаат дека е помажествено уринирањето стоејќи, пренесува Daily Mail.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.