Вашите гости и семејството ќе бидат воодушевени

Посните сарми се незаменлив дел од трпезата на посните веселби.

Затоа ви предлагаме одличен рецепт за необична сарма потпечена во рерна.

Она што е сигурно, вкусот ќе ве собори од нозе.

На крајот на краиштата, најдобро е да се уверите сами!

Состојки:

1 мала главица кисела зелка

500 гр риба по желба

1 кромид

половина лонче од 100 гр ориз

слатка мелена пиперка

мелени лути пиперки

ловоров лист

сол, бибер

масло

Подготовка:

Зелката исечкајте ја на резанки, ако е многу кисела измијте ја во ладна вода. Додадете масло и варете ја зелката околу 30 минути. Додадете ги мелениот црвен пипер и лутиот пипер, бибер и ловоров лист.

Излупете ја рибата и исчистете ја од коските. Пропржете го кромидот и додадете малку црвен пипер, бибер, сол, а во него ставете ја исчистената риба. Промешајте.

Измијте го оризот и додадете го. Излупете го и исечкајте го лукот, а потоа ставете половина во рибата и половина во зелката. Истурете половина од зелката во плитко тенџере или земјена чинија, а потоа ставете ја рибата одозгора и прелијте ја остатокот од зелката. Порамнете. Истурете две чаши вода.

Се пече во рерна околу 50 минути на 220 степени. Фантазија на вкусови…

Погледнете го чекор по чекор упатството за подготовка: