реклама

Мунбин, К-поп ѕвездата и член на машкиот бенд Астро, почина на 25-годишна возраст, објавија во четвртокот неговата музичка куќа и јужнокорејската полиција.

Младиот пејач беше пронајден мртов во својот дом во јужен Сеул доцна во средата, изјави портпаролот на Националната полициска агенција за AFP, додавајќи дека обдукцијата ќе ја утврди причината за смртта.

реклама

Јужнокорејската новинска агенција Јонхап, цитирајќи неименуван полициски функционер, објави дека властите се сомневаат во самоубиство.

И издавачката куќа на Мунбин, Фантаџо мјузик, ја објави неговата смрт во четвртокот и ги замоли фановите „да се воздржат од шпекулации и дезинформации“ за неговото семејство да може да му оддаде почит на мир.

реклама

Објавата на етикетата предизвика илјадници коментари од ожалостените фанови. Многумина изразија неверување.

Мун Бин, кој настапуваше како Мунбин, беше актер и модел пред да се приклучи на бендот Астро во 2016 година, а исто така настапуваше и со подгрупата Мунбин и Санха.

реклама

Под сјајот и гламурот, индустријата на К-поп е позната по жестоката конкуренција, недостатокот на приватност, онлајн малтретирањето и немилосрдниот јавен притисок.

Во последните години на сличен начин умреа неколку млади К-поп ѕвезди, а се сомневаат и за самоубиства.

Меѓу нив е и Гу Хара која почина во 2019. Девојката била малтретирана од нејзиното поранешно момче кое откако раскинале ја уценувало за заеднички секс видеа.

реклама