Италијанката Елена Куртони славеше на денешниот супервелеслалом на домашен терен во Кортина Д’Ампецо.

Со време од 1:20.98 минути, 30-годишната скијачка ја запиша втората победа во кариерата. Тамара Типлер од Австрија го освои второто место, а на третата позиција се пласира Мишел Гисин од Швајцарија.