Денеска во „Куќа на фудбалот“ се оддржа ждреб за 1/16 финалето од Купот на Македонија.

Тимовите кои лани играа во полуфиналето од Купот на Македонија, освојувачот на трофејот МАКЕДОНИЈА Ѓорче Петров, финалистот СТРУГА Трим Љум, ШКЕНДИЈА и СИЛЕКС имаат директно место / учество во вториот круг од натпреварувањето, односно во 1/8 финалето.

КУП на МАКЕДОНИЈА, 1/16 финале:

ЈАНГ Тим – ПОБЕДА
НОВАЦИ 2005 – БРЕГАЛНИЦА
БАШКИМИ 1947 – СКОПЈЕ
АРЕСИМИ 1973 – ТИКВЕШ 1930
КОЖУФ Гевгелија – БРЕРА Струмица
КАРБИНЦИ – ВОСКА Спорт
ГФК ОХРИД – ДЕТОНИТ Плачковица
БЕЛАСИЦА – ГОСТИВАР
БФК КОЊАРЕ – ШКУПИ 1927
БЕСА 1976 – ВАРДАР
ТЕТЕКС 1953 – РАБОТНИЧКИ
ВЛАЗЕРИМИ 1977 – ПЕЛИСТЕР

Се игра еден натпревар (20. септември, 15:00 часот). Во случај на нерешен резултат се пристапува кон изведување на пенали.

Прикажи повеќе