Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во првата реакција на уништувањето на браната Каховка, ја обвини Украина за саботажа.

Браната Нова Каховка се наоѓа на реката Дњепар во Украина, во област под контрола на Москва.

Песков во изјава за новинарите рече дека недвосмислено може да се каже дека станува збор за саботажа од украинска страна.

Тој исто така рече дека претседателот Владимир Путин бил информиран за ситуацијата.

Песков истакна дека уништувањето на браната има за цел да го лиши Крим, кој е контролиран од Русија, од свежата вода што ја добива од акумулациите преку Северен Кримски Канал и да го одвлече вниманието од контраофанзивата.

„Очигледно е дека оваа саботажа е поврзана и со фактот дека украинските вооружени сили, откако пред два дена започнаа големи офанзивни дејствија, сега не ги постигнуваат своите цели“, рече Песков.

Прикажи повеќе