Коментирајќи ја изјавата на претседателот на Украина дека е подготвен да разговара за „неутралниот статус“ на Украина, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека успехот на руската специјална операција за прашањето за демилитаризација на таа земја е задолжителна компонента.

Тој додаде дека рускиот претседател Владимир Путин е подготвен да испрати руска делегација во Минск на преговори со Украина, рече Песков.

Според него, во руската делегација ќе има претставници на Министерството за одбрана, Министерството за надворешни работи и администрацијата на Кремљ.

Тој рече и дека претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, за време на разговорите со рускиот лидер изјавил дека Минск ќе ги обезбеди сите услови во однос на безбедноста за да се случат преговорите.

„Зеленски најави подготвеност да разговара за неутралниот статус на Украина. Првично, рускиот претседател Владимир Путин рече дека целта на операцијата е да им се помогне на ЛНР и ДНР, вклучително и демилитаризација и денацификација на Украина. И ова, всушност, е составен дел на неутралниот статус“, рече Песков.

Прикажи повеќе