Кремљ денеска соопшти дека ништо страшно нема да се случи доколку САД и нивните сојузници успеат да ја исфрлат Русија од групата на дваесет големи економии- Г20 бидејќи многу од членките и онака се во економска војна со Москва.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков ги коментираше изјавите на американскиот претседател Џо Бајден, кој рече дека се залага за исфрлање на Русија од Г20, откако таа испрати десетици илјади војници во Украина.

„Форматот на Г20 е важен, но во сегашните околности, кога повеќето од учесниците се во состојба на економска војна со нас, ништо страшно нема да се случи“, рече Песков.

Тој додаде дека светот е многу поразновиден од САД и Европа. Според него, напорите на САД да ја изолираат Москва досега биле само делумно ефективни и тие ќе пропаднат.

Прикажи повеќе