Сем Банкмен-Фрид, кој некогаш ја водеше една од најголемите берзи за крипто-валути во светот – Еф-ти-екс (FTX) е прогласен за виновен за измама и за перење пари. Ова е исходот од едномесечниот судски процес што против него се водеше во Њујорк, јавуваат светските медиуми.

Поротата, како што пренесува Би-би-си, одлуката со која тој е прогласен за виновен ја донела по помалку од пет часа разгледување на доказите.

Пресудата, според британскиот национален сервис, претставува неверојатен пад во кариерата за 31-годишниот поранешен милијардер и едно од најекспонираните лица во индустријата на крипто-валути.

Инаку, Банкмен-Фрид беше уапсен минатата година во декември на Бахамите по налог на американското обвинителство откако неговата фрима Еф-ти-екс банкротира.

Тој сега се соочува со затворска казна во траење од неколку децении, а датумот кога треба да биде соопштена пресудата е одреден за 28 март следната година.

Прикажи повеќе