Контрапротести во Грузија, претседателката Зурабичвили го нарече митингот на владејачката партија во Тбилиси „акција на Путин“

Владејачката грузиска партија „Грузиски сон“ вчера организираше „контрапротест“ за поддршка на таканаречениот „руски закон“ за странски агенти, кој доаѓа како одговор на големите антивладини протести кои со недели го потресуваат Тбилиси, поттикнати од повторното воведување на нацрт-законот за странски агенти од страна на Грузискиот сон.

Грузиската претседателка Саломе Зурабичвили го нарече вчерашниот митинг на владејачката партија Грузиски сон во Тбилиси, која го промовира скандалозниот предлог-закон, „акција на Путин“.

„Вчера, 15-ти ден од масовните спонтани протести против „рускиот закон“ и за европската иднина на Грузија. Денес е „акцијата“ на Путин, за која државните службеници беа во автобус до Тбилиси за да им аплаудираат на одлуките на владејачката партија. слободна Грузија, европска Грузија!“ напиша Зурабичвили на социјалната мрежа Х.

Како што пренесува NewsGeogia, владејачката партија вчерашниот настан го нарекува „народно собрание“. Главната цел е да се покаже дека мнозинството од општеството го поддржува предлог-законот за „странски агенти“ и други контроверзни иницијативи кои, според критичарите, ја оддалечуваат земјата од Европа.

Партијата Грузиски сон вети дека најмалку 100.000 луѓе ќе се приклучат на контрапротестот додека, според проверувачите на факти, до 107.000 луѓе учествуваа на вчерашниот антивладин протест со барање за повлекување на нацрт-законот за „странски агенти“. Сите дојдоа од своите сопствена слободна волја без дополнителна мобилизација.

Основачот на грузиската владејачка партија Грузиски сон, милијардерот Бидзина Иванишвили имаше обраќање на масовниот провладин митинг во Тбилиси, поттикнато од наводниот „заговор“ на западот против Грузија, пренесува ОЦ Медиа.

Во говорот пред десетици илјади луѓе пред парламентот во понеделникот вечерта, Иванишвили посочи дека западните земји се контролирани од таен глобален заговор на кој грузиската влада успешно се спротивставува. Тој ја осуди, како што ја нарече, „глобалната партија на војната“, за која рече дека е одговорна за августовската војна во 2008 година и руската инвазија на Украина, како и предложи „странска агенција“ да ги назначи владетелите на Грузија помеѓу 2004 и 2012 година.

На демонстрациите, наречени „Универзално собрание на народот – Татковина, јазик, вера!“ беа забележани илјадници луѓе кои со автобуси влегоа во главниот град од владејачката партија, додека опозициските медиуми известуваат дека државните службеници и другите владини службеници биле принудени масовно да присуствуваат.

Протестите против нацрт-законот за странски агенти продолжуваат во Грузија, бидејќи владејачката партија Грузиски сон продолжува со контроверзниот закон, откако Комисијата за правни прашања на Парламентот го поддржа нацрт-законот за странски агенти на своето второ рочиште.

Како што објави предходно ЦИВИЛ Медиа, грузискиот парламент на 17 април го одобри законот за „странски агенти“ во прво читање. Документот го поддржаа 83 пратеници, ниту еден не гласаше против, по што избија жестоки судири помеѓу демонстрантите и полицијата во главниот град на Грузија, Тбилиси, во вторникот, додека парламентот на земјата продолжи со расправата за контроверзниот нацрт-закон за „странски агенти“, критикуван од западните и домашните противници како авторитарен и инспириран од Русија.

Нацрт-законот, кој критичарите го нарекоа „руски закон“ поради паралелите со законодавството што го користи Кремљ за сузбивање на несогласувањето, повторно беше воведен за дебата од владејачката партија Грузиски сон, откако беше отфрлен минатата година поради бранот протести.

Законодавството, кое ќе бара од организациите кои прифаќаат средства од странство да се регистрираат како странски агенти или ќе се соочат со парични казни, беше критикуван од западните земји, вклучително и САД и Велика Британија, а групите за човекови права го гледаат како обид за намалување на основните слободи во земјата.

Грузиската претседателка Саломе Зурабичвили изјави дека го смета контроверзниот нацрт-закон за странски агенти за ужасна идеја и дека е дел од руската „хибридна војна“, истакнувајќи дека истото го покажало и грузиското општество со излегувањето на улица против донесувањето на законот кој таа го нарече „руски закон“

Сега, кога сме еден чекор поблиску до ЕУ, кога до крајот на годината би можеле да имаме отварање на преговорите за интеграција, што е многу значаен чекор, затоа Русија „ја започнува својата хибридна стратегија“ за да ја попречи Грузија од нејзиниот пат кон интеграција во ЕУ, истакна грузиската претседателка и додаде дека на Русија „очигледно и помагаат [грузиските] власти денес“

Драган Мишев