Компанијата на Илон Маск за имплантација на чипови во мозок „Неуралинк“ (Neuralink) соопшти дека добила одобрение од независни комисии да почне со регрутација на пациенти за својот прв експеримент на луѓе.

Од друга страна, експертите предупредуваат дека прелиминарните студии на мозочните импланти на „Науралинк“ би требало да бидат внимателни и сеопфатни, земајќи предвид можни технички и безбедносни проблеми.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.