Со доаѓањето на летото доаѓа и опасноста од штетните УВ зраци, но сепак ни треба сончева светлина за да создадеме витамин Д.

Повеќе од 50 отсто од европската популација страда од недостаток на витамин Д, покажуваат истражувањата, а употребата на крем со заштитен фактор ја намалува синтезата на овој сончев витамин за повеќе од 90 отсто. Логично би било летото да го искористите за сончање. Сепак, дерматолозите предупредуваат на опасностите.

Недостатокот на витамин Д е поврзан со бројни здравствени проблеми. Некогаш се сметаше дека витаминот Д игра витална улога во минерализацијата на коските и забите, а добро е познато дека неговиот недостаток може да доведе до рахитис кај децата (затоа го нарекуваат и витамин против рахитис), а кај возрасните до остеопороза.

Неодамнешните истражувања ги поврзуваат ниските нивоа на витамин Д со многу други болести на современиот човек: дебелина, дијабетес, кардиоваскуларни и автоимуни болести, разни видови на рак, депресија, псоријаза и неплодност. Витаминот Д се чини дека има многу моќен ефект – го намалува воспалението и го подобрува имунитетот.

Витамин Д за неколку минути

Со оглед на тоа што денес повеќето од нас деновите ги поминуваат во затворени простории, особено во зима, кога природно има многу помалку сонце, а во лето се мачкаме со заштитни креми кои не дозволуваат УВ зраците да навлезат во кожата, постои епидемија на недостаток на „сончевиот“ витамин.

На прашањето колку минути дневно треба да поминете на сонце за да „апсорбирате“ доволна количина од овој важен витамин – одговорот е комплициран. Ова зависи од неколку параметри – време од денот и годината, географска ширина и должина, временски услови, количина на озон во воздухот, надморска височина, површината на која стоите и бојата на кожата.

Генерално, во зима, кога УВ зрачењето е значително послабо, се препорачува да се изложуваат рацете и лицето на сонце повеќе од два часа за да се синтетизираат 1000 IU витамин Д, што е препорачана дневна доза за возрасни. За исто толку, во лето, во сезоната на најсилното сончево зрачење, доволно е само десет минути незаштитено потемнување на лицето и рацете.

Луѓето со многу светла и реактивна кожа кои не можат да го толерираат сонцето, како и оние кои се опоравиле од меланом, треба да избегнуваат сонце и да добиваат витамин Д преку храна и додатоци.

Како да го снабдите телото со овој важен витамин? Иако храната не е најдобар извор на овој витамин, најдобар избор се рибиното масло, масната риба и месото, а потоа млекото и млечните производи, јајцата (жолчките), семките и црниот дроб.

Доколку сакате да ја зачувате младоста и здравјето на кожата, потребата од овој важен витамин во текот на целата година најдобро се задоволува преку додатоци во исхраната. Според нутриционистичките упатства, препорачаната дневна доза на витамин Д за здрави возрасни лица до 70 години е од 400 до 600 меѓународни единици (IU), а за постарата популација е нешто повисока – 800 IU.

Американскиот национален институт за здравје предлага земање на овој додаток во комбинација со калциум, бидејќи овој минерал ја подобрува неговата ефикасност. Додатоци може да се добијат со рецепт (со претходен тест на крвта) или без рецепт.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.