Овен

Иако изгледаат независно и самоуверено, најголемиот страв на Овенот е дека зависат од другите. Ако не ја чувствуваат поддршката од своите најблиски, стануваат несигурни и депресивни, често пасивни и уморни бидејќи многу тешко се движат.

Бик

Биковите најмногу се плашат од несигурност, без разлика дали е тоа заљубена, на работа или финансиски. Самиот навестување дека немаат контрола над ситуацијата во која се наоѓаат предизвикува големи стравови. Затоа треба долго време да стекнуваат доверба во луѓето, а доколку се остварат тие несигурности, тогаш се однесуваат гневно, посесивно и одмазднички.

Близнаци

Омилените во општеството, зборливите и весели Близнаци најмногу се плашат дека луѓето нема да ги прифатат такви какви што се – затоа што се уште се свесни за нивното променливо расположение.

Кога ќе почувствуваат дека некаде не се вклопиле, стануваат саркастични, нереални и не сакаат да слушаат туѓи совети.

Рак

Чувствителните Ракови сакаат да се чувствуваат важни, па кога се чувствуваат запоставено, критикувано или несакано, тогаш на виделина излегуваат некои од нивните најлоши карактеристики – стануваат песимисти, се повлекуваат и се сожалуваат себеси.

Лав

Губењето на позицијата и јавното понижување се ситуации во кои Лавот ќе ги покаже своите слабости. Доколку чувствуваат дека не се во преден план и дека нивните желби и потреби се игнорираат или омаловажуваат на кој било начин, тогаш се однесуваат арогантно саркастично и бегаат од луѓето кои ги повредиле и се повлекуваат во себе.

Девица

Мирните и мирни Девици најмногу се плашат некој да ги открие нивните стравови и несигурности. Маските што ги носат служат за создавање на впечатокот што го сакаат.

Стравот некој да ги „чита“ нивните чувства на инфериорност, недостојност или недостаток на шарм ги поттикнува да станат плачливи, емотивни и хистерични во стресни ситуации.

Вага

Вагите се многу важни за нивниот углед, а нивната најголема несигурност е идејата дека другите зборуваат нешто лошо за нив и дека таквите разговори може да резултираат со отфрлање. Не се свесни колку им значат на своите сакани, а во стресни ситуации стануваат агресивни и се караат.

Шкорпија

Скорпиите имаат многу малку комплекси, но често се придружени со една несигурност – а тоа е потребата другите да ги доживуваат како многу паметни и способни. Ако се чувствуваат ранливи, мислат дека другите би можеле да го искористат тоа и да добијат предност пред нив, а потоа стануваат пасивни.

Стрелец

Многу е важно стрелците да им се допаѓаат на другите луѓе и да бидат запаметени по добро и лично да ги сфаќаат критиките.

Ако не се пофалат, брзо ќе им се појави комплекс на помала вредност, а потоа стануваат површни, се губат во говорот, се вознемируваат и се чувствуваат непријатно.

Јарец

Во љубовта и блиските врски, Јарците се плашат да попуштат бидејќи се недоверливи кон луѓето и несигурни. Мислат дека не се дораснати на туѓите игри и се плашат дека луѓето ќе ја изневерат нивната доверба.

Поради оваа причина тие често се однесуваат ладнокрвно, но кога се под стрес сета оваа несигурност излегува на површина и стануваат расположени, посесивни, љубоморни и многу емотивни.

Водолија

Иако изгледа дека водолијата не ги допира никој што мисли на нив, луѓето родени во овој знак често го кријат недостатокот на самодоверба. Се плашат дека роднините ќе ги „заменат“ и ги отфрлаат затоа што се поединци, па често се преправаат дека се различни од нив, пишува Атма. Во стресни ситуации не сакаат да слушаат и бегаат од дискусии.

Риба

Рибите немаат некои големи несигурности, но имаат тенденција премногу да ги анализираат односите со соседите и постои страв дека нема да бидат земени здраво за готово. Во стресни ситуации стануваат критични, ладни, а во комуникацијата нема да бираат зборови, туку директно ќе одат да ги повредат другите.