Клучни информации од резултатите од „Супер вторникот“ во САД

Супер вторникот не беше толку супер оваа година поради мноштво предвидливи резултати, но имаше неколку изненадувања и некои предупредувачки знаци за Доналд Трамп и Џо Бајден пред нивниот очекуван реванш во ноември, пишува Би-Би-Си.

Кои се клучните препораки откако милиони гласачи во 15 држави и Американска Самоа ги избраа своите претпочитани партиски кандидати за претседател.

Имиграцијата и граничната безбедност најважните прашање за гласачите на Трамп

Трамп објави доминантен настап, со победи во државите низ целата земја. „Тие го нарекуваат Супер вторник со причина“, им рече Трамп на поддржувачите во Флорида.

Некои од победите беа неверојатни по својата големина: разлика од 70% во Алабама, 61% во Тексас, околу 70% од гласовите во Калифорнија.

Трамп ќе си замине со речиси непремостлива предност во конвенциите, дури и ако ќе мора да почека до следната недела за математички да ја заклучи номинацијата на републиканците.

Излезните анкети даваат одредени показатели зошто поранешниот претседател извојува висока победа.

Во Северна Каролина, 43% од републиканските прелиминарни гласачи рекоа дека имиграцијата е најважното прашање за нив – тема што беше на врвот на политичката агенда на Трамп откако ја започна својата прва претседателска кандидатура во 2015 година. Во Вирџинија, 64% рекоа дека тие му веруваа на Трамп пред Ники Хејли за граничната безбедност.

Избирачите на прелиминарните избори во Вирџинија, исто така, рекоа дека сакаат кандидат кој ги споделува нивните вредности и се бори за луѓе како нив – квалитети кои се наклонети кон Трамп – поради темпераментот и изборноста.

Изборноста беше еден од централните точки на г-ѓа Хејли за гласачите. Очигледно падна. Излезните анкети уште еднаш јасно покажаа дека мнозинството републиканци не веруваат дека г-дин Трамп загуби во 2020 година, при што само 34 отсто од републиканските гласачи во Северна Каролина изјавија дека Бајден победил на тие избори „легитимно“.

Имаше и алармни ѕвона

И покрај големата победа, имаше индикации за континуирано незадоволство од поранешниот претседател меѓу републиканските прелиминарни гласачи.

Во Вирџинија и Северна Каролина, г-ѓа Хејли продолжи да оди добро во окрузите со голем број млади, приградски и високообразовани гласачи – а некои од нивните грижи се регистрирани во излезните анкети.

Четириесет отсто од републиканските прелиминарни гласачи во Вирџинија и 32 отсто во Северна Каролина рекоа дека г-дин Трамп – кој се соочува со четири кривични случаи – не би бил способен да биде претседател доколку биде осуден за кривично дело.

Меѓу гласачите во Северна Каролина Хејли, само 21% изјавиле дека ќе гласаат за републиканскиот кандидат „без разлика кој е“.

Доцна во вторникот вечерта, кампањата на Хејли укажа на ваквите резултати и издаде предупредување. „Денес, од држава по држава, останува голем блок републикански првични гласачи кои изразуваат длабока загриженост за Доналд Трамп“, рече портпаролката.

Се разбира, мислењата би можеле да се променат во жарот на есенската кампања за општите избори. Назад во 2016 година, излезните анкети покажаа дека 75 отсто од гласачите кои не се на Трамп изјавиле дека би биле незадоволни од г-дин Трамп како републикански кандидат. На крајот, 90% од републиканците го поддржаа против Хилари Клинтон.

Изненадување на Ники Хејли во Вермонт

Поранешната гувернерка на Јужна Каролина се одлучи да не одржува јавен настан вечерта на Супер вторник, можеби одразувајќи го верувањето на кампањата дека ќе има малку за славење од резултатите на денот.

Требаше да одржи победничка забава во Вермонт. И покрај анкетите кои покажаа дека таа лошо заостанува во малата североисточна држава, родителката од Јужна Каролина извлече тесна победа таму, нејзина втора победа во примарната сезона.

Г-ѓа Хејли водеше кампања во Бурлингтон во неделата заедно со популарниот републикански гувернер на државата, Фил Скот, кој рече дека републиканците, независните и демократите треба да се здружат за да го спречат г-дин Трамп.

Во Вермонт успеа. Меѓутоа, во сите други натпревари во Супер вторник, едноставно немаше доволно гласачи против Трамп – дури и во држави како Вирџинија кои им дозволуваат на нерепубликанците да гласаат на партиските прелиминарни избори – за да се претвори во победи или дури и тесни порази.

Пред неколку недели г-ѓа Хејли вети дека ќе остане во трката до Супер вторник. Претходно оваа недела, таа рече дека не се чувствува посветена, и покрај претходното ветување, да го поддржи г-дин Трамп доколку тој биде кандидат на партијата.

Дали таа на крајот ќе го поддржи поранешниот претседател, и покрај нејзините неодамнешни остри критики? Дали таа бара независна претседателска кандидатура?

Бајден со проблеми со протестирачите за Газа

На прелиминарните избори во Мичиген минатата недела, повеќе од 100.000 гласачи – 12% од вкупниот број – излегоа да гласаат за „непосветен“ наместо за актуелниот претседател, како дел од организираниот протест за војната во Газа.

Во Минесота, „Uncommitted“ („Непосветениот“), собра приближно 20% од гласовите и го надмина тој знак во окрузите околу Минеаполис, најголемиот град во државата.

Во Северна Каролина, една од ретките вистински општи изборни бојни држави на распоредот на Супер вторник, 12% од гласачите се одлучија за „без преференца“.

„Вечерашните бројки покажаа дека претседателот Бајден не може да ги врати нашите гласови само со реторика“, рече портпаролката на МН на Vote Uncommitted Асма Низами во изјава за печатот. „Над 35.000 жители на Минесота јасно ставија до знаење дека демократите сакаат Џо Бајден да ја промени својата политика.

Пропалестинските групи веќе ги таргетираат прелиминарните избори следната недела во државата Вашингтон, која има значителна популација на левичарски активисти. Ако кампањата на Бајден се надеваше дека Мичиген, со неговата голема популација на Арапско-Американци, е почетокот и крајот на гласањето против протестите против Бајден, вторник ќе биде грубо будење, пишува Би-Би-Си.

Подготви: Ј. Ѓ. / Фронтлајн