Кина ги повика жителите да носат маски и ракавици кога отвораат пошта, особено од странство, откако властите сугерираа дека првиот случај на вирусот омикрон откриен во Пекинг можел да стигне преку пакет од Канада.

Според Ројтерс, властите ветиле дека ќе ја интензивираат дезинфекцијата на поштата во странство и инсистираат поштенскиот персонал што ракува со неа да биде целосно вакциниран.

Мерките на претпазливост доаѓаат на помалку од три недели пред почетокот на Зимските олимписки игри во Пекинг, во време кога неколку градови се борат против новите случаи на инфекција со коронавирус.

„Намалете го купувањето стоки во странство или примањето пошта од странство“, објави државната телевизија CCTV, во објава на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе