Десетици милиони луѓе ширум земјата се соочуваат со ограничувања, вклучително и целата провинција Џилин и Технолошкиот центар Шенжен, бидејќи властите известуваат за рекорден број случаи, јавува Би-Би-Си.

Advertisements

Тојота, Фолксваген и снабдувачот на Епл, Фокскон, се меѓу погодените компании. Карантините предизвикаа загриженост дека клучните синџири на снабдување може да бидат нарушени, а прашање е колку тие се опоравија од земјотресот во претходните две години.

Кина денеска објави рекорден број – повеќе од 5.000 случаи, главно во Џилин. Сите 24 милиони жители на североисточната провинција беа ставени во изолација во понеделникот.

Ова е првпат Кина да ја ограничи целата провинција, од затворањето на Вухан и Хебеи на почетокот на пандемијата. На жителите им е забрането да се движат, а секој што сака да ја напушти провинцијата Џилин мора да побара дозвола од полицијата.

Прикажи повеќе