Прашината лесно може да се акумулира на екранот, но и околу други важни делови од телевизорот, иако можеби нема да ја забележите кога е вклучен.

Чистењето на телевизорот е всушност едноставна работа, но многу луѓе го избегнуваат бидејќи се плашат да не го оштетат со детергент, вода или груби удари.

Не грижете се, ако ги следите овие стручни совети објавени од „Сан“, вашиот телевизор ќе биде чист и нема да го скрши.

Прво, исклучете го ЛЕД, ЛЦД или ОЛЕД телевизорот и исклучете го од напојувањето. Потоа земете чиста, сува крпа и избришете го екранот и сите делови за да ја отстраните прашината. Само погрижете се ткаенината да не остави дамки и избегнувајте чистење со хартија.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.