По овој Велигденски викенд ќе имаме уште еден продолжен викенд и тоа веќе следната недела. Неработни денови се 1 мај (недела), Ден на трудот, односно 2 мај (понеделник), а истовремено, тогаш се паѓа празникот Рамазан Бајрам.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.