Советот за безбедност на ОН ќе се состане за да разговара за целните напади на Русија врз цивили.

Advertisements

Обединетите нации се согласија да одржат уште еден итен состанок на својот Совет за безбедност за дополнително да разговараат за случувањата во Украина, изјави американската амбасадорка во Обединетите нации Линда Томас-Гринфилд.

Според Гардијан тие се состануваат на барање на Украина, а главна тема се целните напади на Русија врз цивили.

До седницата дојде откако Москва изврши ракетен напад во понеделникот, погодувајќи трговски центар во Кременчук, пренесуваат медиумите.

„Советот за безбедност на ОН ќе се состане за да разговара за руските злосторства врз цивилите. Мораме да продолжиме да ја сметаме Русија одговорна“, рече Томас-Гринфилд, пренесува медиумот.

Прикажи повеќе