Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот и за спречување на процесот на создавање тромбови.Разликата можете сами да ја забележите. Не само што нр е јасно зошто овој лек кај нас не е на позитивната листа, туку е сосема нејасно зошто тој е поефтин во Бугарија, зошто во Германија за разлика од кај нас чини само 310 денари со лекарски рецепт, и зошто лекот со 40/10 мг чини фантастични 1 240 денари.Ова пакување чини 7,46 евра со рецепт или околу 450 денари за 100 таблети, далеку поефтино отколку кај нас. Во Бугариј е меѓу 17 и 21 лев, односно меѓу 8,5 и 10,5 евра.

Извор: Денешен

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.