Јужноафриканската докторка Анџелик Коетзи, која прва ги предупреди властите во нејзината држава за појавата на нов вид на коронавирус меѓу пациентите, изјави за Дејли Телеграф дека симптомите на новиот вид, кој Светската здравствена организација го нарече омикрон, се „невообичаени, но благи“. .

Коетзи вели дека првпат ја забележала можноста за нова варијанта кога пациентите во нејзината приватна клиника во Преторија почнале да пристигнуваат на почетокот на овој месец со симптоми на Ковид-19 кои „на почетокот немале смисла за неа“.

Младите од различни општествени слоеви изјавиле дека чувствувале интензивен замор, а шестгодишно дете имало многу брз пулс.

Никој немаше губење на сетилото за мирис или вкус. Симптомите беа толку различни и беа толку благи во споредба со оние што ги третирав претходно – рече Котзи.

Кога четворица членови од исто семејство добиле позитивен тест со симптоми кои вклучуваат замор, лекарот го предупредил државниот советодавен одбор за вакцинација.

Таа рече дека околу дваесет од нејзините пациенти добиле позитивен тест со симптоми на новата варијанта. Тие беа претежно млади мажи кои пристигнаа со „неверојатно чувство на замор“. Наведува дека приближно половина од нив не се вакцинирани.

Имавме еден интересен случај. Дете, околу шест години, со висока температура и пулс. Се прашував дали девојчето треба да биде хоспитализирано. Кога проверив за неколку дена, беше подобро – рече таа.

Коетзи ги пријавила своите наоди во неколку африкански медицински здруженија во саботата и јасно им ставила до знаење на колегите дека сите нејзини пациенти се здрави денес, но дека се грижи дека новата варијанта може да биде поопасна за постарите луѓе со коморбидитети.

Она од што сега треба да се плашиме е дека кога постарите, невакцинирани луѓе ќе се заразат со новата варијанта, можеме да очекуваме повеќе случаи на тешки форми на болеста – рече таа за Дејли Телеграф.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.