И во нашата земја веќе почна да се испитува дали во земјава е пристигната делта плус варијантата на коронавирусот, изјавил за „Слободен печат“, директорот на ИЈЗ, Шабан Мемети.

Досега не е детектиран, а брисевите се испитувале на повеќе локации.

Делта плус сојот е агресивен и заразен, што предизвика рапидно зголемување на случаите со ковид-19 во Европа.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.