Слабеењето е вистински предизвик за луѓето постари од 40 години, исто како што е и обидот да ја задржат. Ова е последица на тоа што кога ќе наполниме 30, природно почнуваме да губиме мускулна маса на секои 10 години.

За жал, губењето на мускулната маса многу го олеснува таложењето маснотии, па затоа покрај вежбањето без забошотување, неопходно е да се направат одредени промени во исхраната за да се забрза согорувањето на мастите.

Затоа, ако веќе имате 40 и сакате да ослабите, во шпајзот задолжително треба да им дадете почесно место на лененото семе, бобинките, авокадото, јатките и киселата зелка.

Секоја од овие намирници има нутритивни вредности кои позитивно влијаат на варењето и метаболизмот, а со тоа и на побрзото топење на мастите.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.