Милијардерот и инвеститор, Илон Маск, со голема помпа го претстави „Сајбертрак“ (Cybertruck) електричен пик-ап со футуристички дизајн од неговата компанија „Тесла“, за кој веќе се пристигнати милион резервации.

Некои експерти проценуваат дека продажбата на „Сајбертрак“, поради неговиот необичен изглед, би можела да биде послаба од другите модели од тој вид, но резервациите по цена од 100 долари веќе надминаа еден милион. Илон Маск предвидува дека во 2025 година ќе достигне годишно производство од 250.000 возила.

Телото на возилото е изработено од нерѓосувачки челик за да биде цврсто.

Возилото изгледа кул, но е исклучително тешко да се изработи“, вели Арт Витон, експерт за транспортна индустрија на Универзитетот Корнел.

Поради ова, Витон се сомнева дека „Сајбертрак“ ќе постигне голема продажба, токму поради неговиот дизајн.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.