Израел ќе им понуди четврта доза вакцина против ковид-19 на луѓето над 60 години и на медицинскиот персонал, објави во неделата премиерот Нафтали Бенет поради порастот на инфекциите од варијантата омикрон, велејќи дека главниот медицински службеник во земјата го одобрил тоа. Претходно, највисокиот здравствен функционер во земјата изјави дека Израел може да го достигне имунитетот на стадото поради зголемените инфекции на омикрон, бидејќи земјата ја одобри употребата на антивирусната пилула молнупиравир на Мерк и Ко за пациенти со ковид-19.

Advertisements

Прикажи повеќе