реклама

Ако сакате да патувате некаде сончево и топло оваа пролет, но не сакате да се оддалечите премногу од Европа, овој шпански град за кој сигурно сте слушнале треба да биде на врвот на вашата листа.

Новата анкета во која гласале над милион посетители покажува дека Марбела во Шпанија ги победила местата како Фиренца, Рејкјавик и Лондон за најдобра европска дестинација во 2024 година, пренесува Метро.

реклама

Париз, градот на љубовта и романтиката, не влезе ниту во топ 20, а ниту една грчка или португалска дестинација не се најде на листата.

Лаура Еванс-Фиск, шеф на дигитален ангажман во eurochange, објасни зошто толку многу луѓе, особено Британците, сè уште се воодушевени од толку масовно популарна страница.

реклама

Таа објаснува дека времето кога Марбела беше место каде доаѓаа само супербогатите, одамна ги нема. „Марбела е одлична „сеопфатна“ дестинација“, вели таа за Metro.co.uk.

Покрај прекрасните плажи и пристаништа, има неверојатен асортиман на храна и пијалоци, фантастични продавници, музеи и уметнички галерии.

реклама

Лора го нарекува класичен шпански одмор „со малку повеќе пари“, додавајќи дека иако можете да ги посетите во секое време од годината, октомври и ноември изгледаат идеални поради температурите, со врвот на летото од 31°C.

Има неколку прекрасни приватни вили на оваа шпанска ривиера, што ја прави идеално место за релаксирачки одмор за целото семејство.

реклама