За некои луѓе летното мото „сончево е, покажи се“ е дел од годишниот ритуал на уживање во топлината и гледање на движењето на сонцето на плажа или базен, пишува германската новинска агенција dpa. Но, според лекарите и научниците од Универзитетот во Манчестер, ова можеби не се идеи што треба да се следат во животот.

Не само што премногу сончање на плажа може да придонесе за рак на кожата и да предизвика „оштетување на ДНК во клетките на кожата, воспаление и предвремено стареење на кожата“, туку може да ја поткопа и одбраната на кожата од патогени, предупредуваат научниците, што доведува до состојби како што се дерматитис, егзема и псоријаза.

Како најголем орган на човечкото тело, кожата е дом на комплексни групи бактерии кои го штитат телото, познати како микробиом.

Краткорочното, но интензивно изложување на сонце „значително влијае на различноста и составот на микробиомот на кожата“, рече Абигејл Лангтон од универзитетот.

Студијата, објавена во списанието Frontiers in Aging, „беше спроведена на планинари и дава важен увид за тоа како изложувањето на сонце, дури и за релативно краток период на сончање, може да доведе до акутно намалување на протеобактериите, што ја намали различноста на микробиомот на кожата“, рече соработникот на Лангтон, Томас Вилмот.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.