Ликопенот е еден од најмоќните антиоксиданси. На ова доматите ја должат својата заводлива црвена боја. Овој фитонутриент е имунолошкиот обучувач на природата: таа супермоќ макрофагите и клетките убијци, претворајќи ги во специјални сили кои ги неутрализираат опасните итни случаи во телото 24/7. Исто така ги зајакнува коските и има антиканцерогени својства.

Секојдневното консумирање сушени, задушени или свежи домати е најлесниот начин да се обезбеди непречено снабдување со оваа корисна супстанција во нашето тело.

Поевтина опција – доматна паста – опција за напредни ентузијасти кои се навикнати да инвестираат што е можно повеќе во своето здравје.

Како каротеноиден пигмент растворлив во масти, ликопенот најдобро се апсорбира кога се консумира со извор на маснотии. На пример, со путер, авокадо или масна морска риба.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.